Pojavila vam se ranica u ustima? Bolno osetljiva? Ne brinite, najverovatnije je u pitanju afta. Afte su najčešće bezazlene promene na sluzokoži usta, koje nisu zarazne. U daljem tekstu ćemo vas uputiti malo više o ovom obojenju.
Afte su bolne ranice u ustima, najčešće beličaste boje, ali mogu biti i sive ili žute boje. Okruglog ili ovalnog oblika. Javljaju se u ustima na mekim tkivima, uglavnom na sluzokoži obraza, na mekom nepcu, desnima, na usnama i na jeziku (bočna strana ili koren jezika). Javljaju se u svim starosnim dobima. Uglavnom češće kod žena nego kod muškaraca.
Pojavi afte prethodi crvenilo tog područja, blago peckanje ili svrab. Nakon toga javlja se mehurić ispunjen tečnošću, koji kada pukne i isprazni se, ostavlja ranjavu i bolnu površinu. Iako uglavnom prolaze same od sebe, postoje slučajevi kada se morate javiti vašem izabranom stomatologu:
Uzrok afte i danas nije poznat. Ali postoje određeni faktori koji se dovode u vezu sa njihovom:
Afte mogu biti male, velike, pojedinačne ili grupisane u veći broj.
Od vrste afte zavisi i njen način lečenja. Male afte su neprijatne i bolne. Prolaze za 7 do 14 dana i nije potrebna terapija. Velike afte su uporne, dosadne i bolne. Mogu biti praćene uvećanim limfnim čvorovima. I traju duže od 2 nedelje.
Afte nisu zarazne. Uglavnom prolaze spontano, ali ako traju duže od dve nedelje treba da se javite stomatologu.
Lečenje afte u ustima usmereno je na simptome. Većina afti zarasta samo od sebe u roku od 2 nedelje.
Ukoliko imate afte, evo par korisnih saveta da ublažite simptome:
Danas se u naprednoj stomatologiji sve više koristi diodni laser. Pomoću njega postoji mogućnost vršenja raznih terapija na bezbedan i jednostavan način, a jedna od njih je i uklanjanje afti. Ova terapija znatno ubrzava zarastanje rane u odnosu na uobičajeno vrijeme potrebno za zarastanje. To čini ovu terapiju najefikasnijom i najbržom metodom u borbi sa aftama.